Koffeinmentes teák
Fekete tea helyett mit lehet adni gyerekeknek az óvodában?
Levél:
Gyermekem óvodás, és az óvodában jelenleg fekete teát isznak a gyermekek, amiről nekem az a véleményem hogy nem a legjobb nekik, már csak a koffein tartalma miatt sem.
Most jön ez a náthás, influenzás időszak is, és amennyire lehet, mi szülők szeretnénk megvédeni a gyermekeinket, és gondoltunk arra, hogy esetleg valamilyen gyógyteát ihatnának.
Önnek mi a véleménye erről, Ön ajánlja-e a gyógyteát ilyen kicsiknek, és ha igen melyiket, vagy maradjunk inkább valamilyen gyümölcsteánál?
Válasz:
Közben tájékozódtam én is, hogy szinte minden óvodában ez a helyzet, már évtizedek óta. Jobban belegondolok az óvodai fekete teába, nem sok különbséget látok a Kóla és a fekete tea között. Koffein, cukor, talán még citromsav is van mindkettőben. Koffeinnel az a baj, hogy igaz hígat főznek a dajkanénik, csak van egyéni érzékenység. Lehet a minimális koffeint is érzékenyen lereagálni. Sokat meg sehogy.
Lássuk mit mondanak a NutriLAB facebook kedvelők. Mivel sok értékes hozzászólás érkezett, így gondoltam változtatás nélkül közlöm. Zöld teás hozzászólást is eredetiben közlöm mert az első része megáll, a második pedig később korrekcióra került, ami a zöld tea koffein tartalmát illeti.
Facebook arra kiválóan alkalmas, hogy pár óra leforgás alatt a szélrózsa minden irányából összeszedje a véleményeket:
Mit lehet adni gyerekeknek fekete tea helyett?
Katalin Horváth: Gyümölcstea, főleg ilyenkor télen! 🙂
Judit Németh: A zöld tea jelentős egészségmegőrző hatással bír: antioxidánsokat tartalmaz; … Koffeint nem tartalmaz , ezért kitűnő folyadékpótló gyerekeknek, felnőtteknek …
Erika Korenchy: Gyümölcstea
Boja Mariann (Babinéni Füvesboltja) Rooibos, koffeinmentes vörös tea. A zöld teában is van koffein.
Judit Németh: Mariannak van igaza!!!!!!!Tényleg van a zöld teának koffein tartalma csak lassabb a felszívódása és nem teszi tönkre a gyomrot. Sok oldalon írnak ezt azt….a zöld teáról ember legyen aki kiigazodik.:)A rooibos a legjobb. Tea függő kismamáknak is a rooibost ajánlják.
Julcsi Borbás: Szerintem a cukor és citrompótló rosszabb 🙂
Judit Bolor: Én roibos teát csinálok a fiaimnak. Immunerősítő, feldob. Mellé még az év közben szedettek közül válogatunk szárítmányokat (fekete szőlő, szeder, bodza, kökény, málna, citrom/narancshéj, ribizli…, amik fent maradtak a növényen és megszáradtak). Mivel gyümölcsökkel dúsítjuk, édes is (a fiúk kimondottan édesszájúak). A roibos teák ugyan elvileg nem olcsók, ám egy apró csipet is elég 2 gyereknek egy kannába – tehát végeredményben jobban járunk vele. A cukor pl azért sem jó, mert a gyerekek bélrendszerét nagyon megterheli, a különböző gombák pedig, melyek akár amúgy is bennünk vannak, túlságosan elszaporodnak cukros közegben. Helyette kitűnő választás, ha az otthoni konyhaablakban egy kis cserépben nevelgetünk édesfüvet….
Részemről két gyógynövénnyel egészíteném ki. Az egyik a csipkebogyó, még ha nincs is idő áztatni, de filteresen is jót fog tenni. Másik a hibiszkusz, egy nagyon kellemes ízű egészséges tea. Zöld teák sajnos kiestek a versenyből.
Következzenek összefoglalva a koffeinmentes teák gyerekeknek:
- Gyümölcstea
- Csipkebogyó tea
- Hibiszkusz
- Rooibos tea
Ezeket gyűjtöttük össze, ha valaki olvassa és eszébe jut még olyan tea féleség, ami itt kimaradt, kérem írja meg hozzászólásban.
Fekete tea mellet egyetlen dolgot olvastam mégpedig, hogy jó a fogszuvasodás ellen, gondolom nem cukorral citromlével vizsgálták. Egy dologra pedig mindenki figyeljen, gyerek , felnőtt és tea rajongó egyaránt. Ez egy előadáson hangzott el amit el tudok hinni: ha fekete teát iszunk biztosan mindenki látott a csésze körül olajos csíkot, ami visszamarad a csésze szélén. Nos ez az anyag , hogy mi lehet? Mindenki járjon utána Kínában a nagy tea piacon 😆
Kedves Óvónénik változtatásra fel! 😆
[SlideDeck id=’2018′ width=’100%’ height=’224px’]