Koenzim Q10
Ubikinon (koenzim Q 10)
Dr. Fehér János:” A nemkívánatos szabad gyök képződés ellen létezik egy természetes antioxidáns szisztéma, a mely megfelel a táplálékkal felvett antioxidánsok kemoprevenciójának”
Antioxidánsokról általában
A kardiovaszkuláris betegségek a leggyakoribb halálokok között szerepelnek a legtöbb európai országban, így van ez hazánkban is. A daganatos megbetegedések előfordulása is magas. Ezek kialakulásában és megelőzésében szerepet játszó környezeti-, táplálkozási- tényezők között nagy jelentőségűek az antioxidáns vegyületek.
Az antioxidánsok nélkülözhetetlenek az egészség megőrzésében és számos betegség kiegészítő terápiájában indokolt lehet alkalmazásuk.
Léteznek belső és külső antioxidánsok.
Külső oxidánsok:
Csak növényekben szintetizálódnak, és táplálkozással vihetők be a testbe.
- Vitaminok: C-vitamin, Béta-karotin (A-provitamin), E-vitamin, likopin.
- Nyomelemek: (Zn, Se, Mn, Cu, Mo).
- Flavonoidok, antocianinok, fenolsavak.
- Polifenolok (fekete ribizli, meggy, vörösbor, zöld tea).
- Izoflavonoidok. Fitinsav. Glükozinolátok (káposztafélékben).
- Fenolok (gyümölcs és zöldségfélékben, teljes kiőrlésű gabonafélékben).
- Folát.
- Antimutagén hatás: nyersen: ribiszke, áfonya, cseresznye, meggy, banán és ananász a legkifejezettebb hatásúak, hőkezelés csökkentheti hatásukat.
- Egyes kéntartalmú aminosavak (metionin).
- Ubikinon (koenzim q 10).
Magyar lakosság táplálkozásra jellemző a magas antioxidáns hiány:
5000 személyen végzett vizsgálat szerint C vitaminból a vizsgált személyek 60%-a az RDA érték(60 mg) alatti értékben visz be C vitamint a szervezetébe.
A- vitaminból férfiak 51, nők 58%-nak ellátottsága hiányos.
E vitamin ajánlott bevitel 12 mg/nap. Magyar férfiak 7,4 mg, a nőké 6.3 mg volt.
Sok betegség hátterében a szabad gyökös mechanizmuson alapuló peroxidációs folyamatok állnak.
Szabad gyökök:
A szabad gyök molekulák, olyan párosítatlan elektronnal rendelkező molekulák vagy molekula részletek, amelyek ebből adódóan nagyon reakcióképesek. Élettani szerepüket az adja, hogy a szervezet védekező rendszerének hatékony eszközei a kórokozó mikroorganizmusokkal szemben. A testben egy védelmi mechanizmus működik, mely kontrollálja a szabad gyök tevékenységet. ha a rendszerben bizonyos okok következtében zavar keletkezik, ezek a szabad gyökök feleslegbe kerülnek, és egészséges sejteket megtámadva, azok működészavarát okozzák.
Forrás:
- Dr. Lelovics Zsuzsanna: Antioxidánsok és prooxidánsok. A zöldségekben és gyümölcsökben levő antioxidánsok és prooxidánsok.
A mitokondriális légzési lánc alkotói
A mitokondriális légzési lánc a mitokondriumok belső membránjában helyezkedik el. Komponensei redoxfolyamatokra képes prosztetikus csoportokat tartalmazó fehérjék, amelyek négy komplexet alkotnak. A komplexek egyik fő eleme az ubikinon, amely a szukcinát-ubikinon-oxidoreduktáz komplexben és a NADH-ubikinon-oxidoreduktáz komplexben is megtalálható. A légzési láncot alkotó fehérjekomplexeket két elektronszállító molekula, a koenzim Q vagy ubikinon és a viszonylag kis molekulatömegű citokróm c köti össze.
Az ubikinon rendkívül fontos antioxidáns. A korral az ubikinon mennyisége csökken, ez alátámasztani látszik azokat az elképzeléseket, amelyek az öregedés folyamatát az oxidatív károsodásokkal hozzák összefüggésbe. Oxidatív stressz esetén ugyanis az ubikinon mennyisége fokozódik. Fokozott oxigénfelvétel (például intenzív testedzés) az érintett szövetekben szintén az ubikinon mennyiségének fokozódásával jár.
A terminális oxidáció (a mitokondriális légzési lánc) folyamata
A lánc első eleme a NADH-ubikinon-oxidoreduktáz, 25 polipeptid-láncból álló nagy fehérjekomplex. A NADH az elektrontranszferben játszik szerepet. A komplexről az elektronok az élővilágban mindenütt előforduló ubikinonra – innen a név – kerülnek. Az ubikinon speciesenként változóan hosszú izoprénegységekből álló láncot tartalmazó, hidrofób, a membránban könnyen diffundáló kinonszármazék. Emlősökben általában a lánc tíz izoprénegységből áll. Az ubikinon, hasonlóan a flavoprotein átvivőkhöz, képes egy elektron felvételére; a képződő szemikinon intermedier a második elektron felvételével redukálódik ubikinollá. Ez a légzési lánc egyetlen olyan elektron átvivője, amely nem kötődik kovalens kötéssel fehérjéhez, így a mitokondrium belső membránjában viszonylagos mozgási szabadsága van.
Összeállította: Burcsár Szilárd orvostan hallgató
[SlideDeck id=’2018′ width=’100%’ height=’224px’]