Csalás e az étrend-kiegészítőzés?
Szeptemberi hírlevél:
Az a tapasztalatom, hogy sokan félreértelmezik az étrend-kiegészítőket.
Egyesek túl nagy jelentőséget (hatást) tulajdonítanak neki, illetve elhiszik mert el akarják hinni, hogy egy gyógynövény vagy vitamin képes helyrehozni valamit, ami elromlott. Gombnyomásra működő kapszulát keresnek. Azután jön persze a csalódás, mert valahogy még sem úgy sikerülnek a dolgok. Másik tábor pedig abszolút cinikus, csalásnak tartja az egészet. Hol van az igazság?
Sok készítménnyel engem is megkeresnek, hogy véleményezzem, forgalmazzam. Legtöbbet mindig az árul egy termékről, hogy mire jó? Amikor azt olvasom, hogy a keringéstől kezdve a fejtetűik (sarkítás a részemről) mindenre jó, akkor már egy idő után nem is olvasom tovább. Mert ilyen nincs.
Nincs életelixír! Csodaturmix is legfeljebb az Asterix és Obelixben létezik:)
Összegyűjtöttem néhány gondolatot, amivel nap mint nap találkozom
Mik az étrend-kiegészítők hivatalosan?
Az étrend-kiegészítők egy besorolás tulajdonképpen. Élelmiszerek egy speciális fajtája, ami a szabályozást illeti. Szinte minden ide tartozik, ami nem gyógyszer. Hivatalosan élettani hatásuk van.
Miért tünteti fel a média negatív színben az étrend-kiegészítőket?
Média mivel szenzációt keres, ezért bármi visszásság, amit az étrend-kiegészítők háza táján talál az általánosítva kerül a figyelem középpontjába. Ilyenkor mindig keressük meg, hogy hová is tartozott pl a gyógyszerrel hamisított tettes. Szinte biztosak lehetünk, hogy vagy potencianövelő vagy fogyókúrás termékről van szó. Ott hamisítanak, ahol megéri hamisítani.
Gyógyszert szedjek vagy étrend-kiegészítőt?
Minden ember számára fontos, hogy amit szed annak ne legyen mellékhatása, de gyógyítson is meg. Félreértés ne essék, hiszek a gyógynövények gyógyító erejében. De vannak helyzetek, amikor nem elég és vannak helyzetek , amikor már gyógyszerhez nyúlunk, pedig még lenne más lehetőség. Nagyon nehéz eltalálni a határvonalat, tudom, de vonjunk be több szakembert a kérdés mérlegelésébe.
Van e az étrend-kiegészítőknek mellékhatása?
Ez is egy nehéz kérdés. Vannak „túladagolhatatlan” gyógynövények. Ilyen a felfázás egyik legjobb étrend kiegészítője a tőzegáfonya vagy a halolaj, mint omega 3 pótlás. DE vannak egyedi esetek, amikor óvatosnak kell lenni. Például legyengült immunrendszer esetén probiotikus kapszulák szedése vagy alga kapszula fogyasztása ha „sűrű a vére” valakinek. Ritka , de már volt ilyen eset nálam is.
Összefoglalva:
Úgy gondolom, hogy vannak élethelyzetek, hiányos táplálkozás esetei (pl. ha agyon ütjük a gyereket, akkor sem eszik zöldséget, vagy ha csak az hal fogyasztásunkat nézzük akkor van mit pótolni), vagy idős betegeknél szoktam elcsodálkozni, amikor a patikából egy óriási szatyor gyógyszerrel kiballagnak, hogy vajon máriatövis (májvédő) kapnak e be néha napján vagy vagy vagy és sorolhatnánk…..
Tehát ahogy a termékek dobozán is található a kötelező felirat az egészséges táplálkozást nem pótolják. De ha az nincs meg, vagy időszakonként nincs meg, akkor érdemes a gyors és egyszerű koncentrált plusz vitamin vagy gyógynövény bevitelben gondolkodni.
Havi hírlevélre könnyen, egyszerűen jelentkezhet a honlapon.