Koleszterin csökkentő gyógynövények
Koleszterin csökkentő gyógynövények sorát mindenképpen a fokhagymával kell kezdeni.
Fokhagyma
Fokhagyma latin neve Allium sativum. Nagyon érdekes feljegyzés a fokhagymáról, hogy már az egyiptomiak is használták. Hogy mire? Rabszolgák munkaképességének megőrzésére.
Középkor kicsit tovább ment a felhasználással: démonok és vámpírok elriasztására alkalmazta.
Nézzük is meg, mi van ebben a kicsi növényben, hogy képes volt segíteni a piramis építésben.
VIII Gyógyszerkönyvben szárított hagyma őrölt pora (fokhagymapor) a hivatalos drog. Kereskedelmi forgalomban a szagtalanított fokhagyma kivonatok is van ami összetételében más mint a fokhagymapor, de hatásában hasonló.
Ha megvágjuk a fokhagymát egy enzim hatására kéntartalmú vegyületek keletkeznek Ezek a vegyületek adják a fokhagyma jellegzetes szagát.
Fokhagyma tartalmaz még C-vitamin és B1 vitamin valamint flavonoidokat.
Fokhagyma gyógyhatása a következő területeken igazolt:
Antioxidáns, gombaellenes, baktérium ellenes, vírus ellenes valamint ami a témánk szempontjából fontos a magas koleszterin csökkentő hatás. Biztosan állítható, hogy a fokhagyma az érelmeszesedés megelőzésének egyik legfontosabb gyógynövénye.
Csökkenti a hiperlipidémiát, magas vérnyomást, vérrög kialakulását.
Fokhagyma növeli a HDL koncentrációt. Jó és rossz koleszterin hányadost ( LDL/HDL arány) így a fokhagyma kedvező irányba változtatja.
Csak röviden, hogy a koleszterin érték két részből tevődik össze és amit nézni kell leginkább az a kettő aránya. Bővebben a koleszterin értékekről itt.
Véralvadás gátló hatás csak néhány hét után jelentkezik.
Végezetül ha környezet elviseli akkor fokhagyma evésre fel. Soha nem késő elkezdeni!
Másik koleszterin csökkentő gyógynövény az articsóka. Magyarországon annyira nem közismert, pizzán, konzervben találkozhatunk vele. Az első articsókát a Balaton Felvidéki Salföld Major gyógynövényes kertjében láttam.
Articsóka
Articsóka latin neve Cynara scolymus. Articsókánál két növényrészt kell megkülönböztetni. Az egyik a virágzata ami táplálékul szolgál. A másik a levele ami a hatóanyagát adja. Ha azt olvassuk, hogy az articsóka gyógyhatása akkor a levelére kell gondolni mindenképpen.
Hatóanyag a cinarin, ezen kívül még flavonoidokat tartalmaz. Ebben hasonlítanak a fokhagymára.
Articsóka gyógyhatásai: epehajtó, emésztést elősegítő és ami a témánk szempontjából fontos a koleszterinszint-csökkentő hatás.
Koleszterinszint csökkentő hatása egyrészt epetermelést fokozó hatásán keresztül valósul meg közvetetten. Másrészt közvetlenül tudja gátolni a koleszterin képződést.
Articsóka koleszterin csökkentő hatásának vizsgálatai ígéretesek. Egy vizsgálatban a betegek összkoleszterin szintje 11-18,5%-ban csökkent.
Jelenlegi eredmények alapján az articsóka a megelőzés és a kiegészítő terápia része lehet.
[SlideDeck id=’2018′ width=’100%’ height=’225px’]
Kérdezem: Az ecetes fokhagyma ugyan olyan datásos ?
Igen, természetesen:)