Csipkerózsa
Csipkebogyó hatása, elnevezései, csipkebogyó tea készítése
Nagyon sokan érdeklődnek afelől, hogy a csipkebogyó C-vitamin tartalma mennyi lehet. Meg van is egy készítményünk a Folyékony C-Vitamin Komplex, ami többek között természetes csipkebogyó kivonatot is tartalmaz elég nagy mennyiségben, így gondoltam itt az idő utána olvasni. Szendrei Kálmán-Csupor Dezső: Gyógynövénytár könyvet használtam ami szerintem a most forgalomba lévő gyógynövényes könyvek gyöngyszeme. A neten keringő információk csak végszükségletben 😆
Először is az elnevezése: Rosa Canina a latin neve, de csipkerózsa, vadrózsa, gyepűrózsa elnevezés is a csipkebogyóra vonatkozik. Csipkerózsa engem is meglepett. Végre megvan Csipke Rózsika keresztanyja. Történelmi szerepéhez nem fér kétség, hiszen Mózes is csipkebokorban találkozott a Mindenhatóval.
Gyógyászati célra a csipkerózsa áltermését (Rosae pseudofructus) használják. Pontosabban asz magtermésektől mentes vacokját. Ez gondolom az a rengeteg szőröcske amitől meg kell tisztítani. Ez az a pont ami a csipkebogyó gyűjtéstől vissza rettent, de ha valakinek van jó módszere, hogyan csinálják kérem írja meg hozzászólásban.
Nézzük mi minden található a csipkebogyóban?
Csipkebógyó C-vitamin tartalma (0,2-0,4%) mellett, más hatóanyagok is találhatóak. Kisebb mennyiségben B-vitaminokat és bioflavonoidokat, kb. 15% pektint tartalmaz.
Savanykás ízét a gyümölcssavak adják: almasav, citromsav.
Édes ízét szacharóz és invertcukortartalma (k. 10%).
Piros színét az áltermésben található karotinoidok adják.
Cserzőanyag tartalma nem jelentős (kb. 2%).
Mire használja a népgyógyászat a csipkerózsát?
- Megfázás.
- Egyéb fertőzéses megbetegedések.
- Gyomorsavhiány és ebből adódó emésztési zavarok. Ezt aláhúzom mert igen érdekes felhasználási terület.
- Húgyúti panaszok kezelése.
Csipkebogyó bizonyított hatása és felhasználási területe:
C -vitamin pótlásra használják. 10x több a csipkebogyó C-vitamin tartalma mint a narancsé, de nem a legkimagaslóbb még így sem. Acerolában pl. 10x több van a csipkebogyónál is.
Csipkebogyó C-vitamin tartalma grammokban: 426 mg/100g
Ami viszont nagyon fontos, hogy a csipkebogyó és bioflavonoid tartalma miatt antioxidáns hatású.
Csipkebogyó tea készítése
Csipkebogyó tea készítés fontos eleme a langyos víz, mert a forró vízben az aszkorbinsav (C-vitamin) elbomlik.
2-5 gramm csipkebogyó legalább 10-15 perces langyos vízben történő áztatása után fogyasztható. Ezt írja a szakkönyv. Ki kell próbálni, hogy milyen így az íze.
15-30 g csipkebogyóból lehet kivonni 60 mg C vitamint (C- vitamin napi adagja felnőtt számára). Tehát jól látszik egy kis számolás után, hogy 3 csésze tea ha kb. 5 grammból készítik, fedezi az ajánlott napi C-vitamin szükségletet.
Fontos megjegyezni:
C-vitamin napi adag (60-80 mg) hosszan tartó túllépésének áldásos hatása tudományosan nem bizonyított. Ellenben az arra hajlamos egyéneken vesekő kialakulásának kockázatát növelheti.
Mikor kukacos a csipkebogyó?
Megtudhatjuk Takács Ferenctől aki gyógynövény szakértő és gyógynövény túra vezető is egy személyben.
Beszél a csipkebogyó szedés csínjáról-bínjáról. Forrás: www.gyogynovenyturak.hu