Fontos a véleménye

Étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban hol tájékozódik?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...
  • Rendkívüli 2020. március 31. kedd
    Kedves Vásárlók!   Tekintettel a rendkívüli helyzetre a NutriLAB termékekkel kapcsolatban kérjen tanácsot  telefonon (9 órától délután 6-ig). Interneten vagy telefonon is leadhatja rendelését vagy közvetlenül ahhoz a webáruházhoz irányítjuk, ahol van készleten. Telefonszám: 06703130108 Email: office@nutrilab.hu, viraganiko@hotmail.com     Köszönettel: dr. Nádor-Virág Anikó The post Rendkívüli first appeared on .
    dr. Nádor-Virág Anikó
  • Habozzunk, vagy ne habozzunk?  2018. április 4. szerda
    Habozzunk, vagy ne habozzunk?    Mi is az a sokat hangoztatott SLS mentes kozmetikum? Kerüljük, vagy inkább vásároljuk őket? Valóban azzal teszünk jót a bőrünknek, ha ügyelünk arra, hogy minél kevesebb kerüljön rá?  Megváltoztak az életkörülményeink: ahogy egyre távolodunk a patak vízétől, dédanyáink szappanfőző szerepét egyre inkább betölti a vegyipar, ami olyan hatékony megoldást keres a tisztálkodási szokásainkra, hogy közben az előállítási költségen is marad haszon.  Ahhoz, […]
    dr. Nádor-Virág Anikó
  • A C-vitamin esete a vesekő képződéssel 2018. március 21. szerda
        A C-vitamin esete a vesekő képződéssel Lehet-e mellékhatása a C-vitamin fogyasztásnak? Ha az interneten böngészünk egészségügyi információkat, nagyon sokszor találhatunk ellentmondásos híreket. Ennek egy tipikus példája a C-vitamin vesekő okozó hatása. A több évtizede fennálló kérdőjel erősen szemben álló két táborra osztotta a C-vitamin fogyasztókat.   Magyarország a C-vitamin fogyasztás szempontjából különösen érintett […]
    dr. Nádor-Virág Anikó
  • Máriatövis kérdések 2017. december 12. kedd
    Máriatövissel a máj védelméért   A méregtelenítés csodaszere vagy csak egy igen hasznos gyógynövény? Tényleg képes megmenteni a pusztulásra ítélt májsejteket? Mikor és kinek érdemes szednie? – ezekre a kérdésekre keressük a választ. A máriatövis mint gyógynövény az elmúlt tíz évben a méregtelenítés népszerűsödésével robbant be, jobban mondva „szúrt bele” a köztudatba. Egészen pontosan a […]
    dr. Nádor-Virág Anikó

Mit tegyünk, ha lisztérzékeny a gyerek?

Manapság már minden ötvenedik gyerekről derül ki, hogy glutén-érzékeny, és speciális étrendre szorul. A kívülállók gyakran értetlenkednek, nem tudják hová tenni, mire is ez a nagy hűhó az étkezés körül. Fontos megemlíteni, hogy a kötelező diéta betartása mellett – ami nem könnyű, és komoly odafigyelést igényel a tágabb és szűkebb családban egyaránt – teljes életet élhet a lisztérzékeny ember. Igaz, a diéta a tudomány jelen állása szerint egy életre szól. Érdekesség azonban, hogy a japánok és az afrikaiak körében ismeretlen ez a jelenség, Európában viszont gyakori.

Hogyan is alakul ki a lisztérzékenység?

– Ez egy autoimmun betegség, ami azt jelenti, hogy a szervezet saját maga ellen támad. A kiváltója a lisztben (búzában) található glutén egyik komponense, a gliadin. Amikor a glutén bekerül a szervezetbe, olyan furcsán kötődik az egyik enzimünkhöz, hogy a létrejött új komplexet szervezetünk a továbbiakban idegennek érzékeli, és támadást indít ellene. Ennek következménye a vékonybél nyálkahártyájának roncsolódása. A tápanyagok felszívódása így elégtelen lesz. Felnőttkorban is előfordul, nem csak gyerekkorban. Folyamatosan növekszik a felnőttkorban diagnosztizált lisztérzékenyek tábora, de tízből kilenc ember még diagnosztizálatlan. Sok társtünet járul a betegséghez, így nagyon sokszor félrekezelik. Hetven százalékban női ágon öröklődik.

A gyerekeknél a tápanyagok elégtelen felszívódása miatt elmarad a fejlődés, vérszegénység alakul ki. Jellemzője még a has előredomborodása, hasmenés (nem minden esetben), gyengeség, jelentős fogyás. Előfordulhatnak bőrproblémák (ekcéma, száraz bőr), vékony szálú, töredezett haj, de a betegség lehet tünetmentes is. A lisztérzékeny gyerekek között akad túlsúlyos is.

Honnan tudom, hogy a gyerekem lisztérzékeny?

– Mivel a lisztérzékenység tünetei sok betegséggel átfedést mutatnak, meglehetősen nehéz diagnosztizálni. Ha gyanakszunk rá, akkor érdemes a gyógyszertárban gyorstesztet vásárolni. Ám ez nem a végleges diagnózis, és 2 százalékban pozitívat mutat akkor is, ha negatív. Ha a teszt pozitív, akkor a háziorvoshoz kell fordulni. Onnan beutalóval lehet továbblépni a speciálisan cöliákiával foglalkozó központok, mint például a Heim Pál Kórház Coeliakia Centruma felé. Kivizsgálás (vérvétel, genetikai vizsgálat) következik, majd nem egyértelmű eredmény esetén biopszia. A végleges diagnózis pár hetet vesz igénybe. Fontos, hogy közben ne kezdjünk gluténmentes diétába, mert az megzavarhatja az eredményeket.

Mit jelent a gluténmentes étkezés egy kisgyermekes családban?

– Először is száműzni kell minden olyan élelmiszert a konyhából, ami glutént tartalmazhat (liszttel érintkezett). Célszerű az egész családnak átállni a gluténmentes étkezésre, ami gyakorlati szempontból is előnyös. Így a kisgyereknek sem lesz feltűnő, hogy van valami, amit ő nem ehet meg. Meg kell tanulni az új liszthelyettesítő alapanyagokkal bánni, mivel azok másképp működnek, mint a liszt – már ami az elkészítésüket illeti. Hiányzik belőlük a sikér, ami a liszt állományát javítja. Lényegesen megnyúlik az ételek elkészítésének ideje, sok mindent úgy kell saját kezűleg előállítani, amit eddig készételekkel lehetett helyettesíteni. A teljesség igénye nélkül, a felhasználható alapanyagok közé tartozik a burgonyapehely, a kukoricaliszt, a kukoricadara, a speciális zabpehely stb. Fontos tudni, hogy ha elkezdtük a gluténmentes diétát, a bélbolyhok 1-1,5 év alatt állnak helyre. Ha időközben a glutén visszakerül az étrendbe, legyen az egészen kicsi mennyiség, az autoimmun folyamat újra elindul. Ezért minden területen nagyon fontos a körültekintés. Étteremben, cukrászdában érdemes tudakozódni, hogy biztosan elkülönítve kezelik-e az élelmiszereket? Sokszor olyan dolog is lehet gluténes, amire nem is gondolnánk: pl. fűszerek is tartalmaznak glutént. Ha a szakács ugyanazzal a kanállal szedi az ételünket, mint a gluténes ételt, abból is baj lehet. Gondot okozhat akár még a kovászos uborka is (az erjedéshez kenyeret tesznek az üvegbe, de az már a feltálalt uborkánál nem látszik).

Milyen állami támogatásra számíthat, ha diagnosztizált lisztérzékeny gyerek van a családjában?

– Mivel a gluténmentes étkezés plusz anyagi teherrel jár, érdemes utánanézni az igénybe vehető támogatásoknak. A gluténmentes liszt ára 1600 forint körül is lehet kilogrammonként. Magyarország támogatási rendszere viszont jónak mondható. A gyerek súlyos fogyatékosságára való tekintettel tízéves koráig jár a gyes, munka mellett is. Kiemelt családi pótlék, ingyenes étkezés igényelhető a testvérnek is az óvodában és az iskolában, továbbá ingyenes BKV-jegy jár az érintettnek és a kísérőjének is. Ez akár havi 35 000 forint „talált pénzt” jelenthet, amit az étkezésre lehet fordítani.

NutriLAB által forgalmazott Green szuper élelmiszer termékcsaládon feltüntettük  azokat amelyek gluténmentesek.

 

Green-Csipkebogyó-por-125-g

Green Csipkebogyó por

Hozzászólás