Syncumar diéta: kötelező elhízni?
Syncumar terápia mellett mit ehetünk és mit nem?
K vitamint tartalmazó ételek 3 csoportja
Az alábbi kérdésekre szeretnék válasz kapni ha lehet. ………..
Magas vérnyomásom lett időközben. 2011.februárban lábtrombózisom lett /jobb térdemig/ azóta szedek napi 5 másnap 6 szem syncumart.
53 éves koromig semmi bajom nem volt egyszeriben így lerobbantam. Az a gondom,hogy a mi családunk zöldség és gyümölcs evő /zabáló/ és mióta a trombózisom volt azóta nem ehetek semmilyen zöldféleséget, gyümölcsöt.
A syncumar gyógyszer szedése miatt nem ehetek semmilyen gyümölcsöt, zöldségfélét és k betűvel kezdődő ételeket. Káposzta, karfiol stb. Az orvos mondta, egyszer besalátáztam és rettentően rossz lett a véreredményem, a gyógyszer mellet injekciót adott azonnal a hasfalamba. A gyógyszernek nincsen hatása az ilyen ételek mellett. Olyanokat ehetek sajna ami hizlal,burgonya,rizs,kenyér stb.
A vérvizsgálaton egyből észre lehet venni ha olyasmit eszem.
Néha majd kinézem a családom szájából ezeket az ennivalókat vagy el sem készítem, nem termelem meg inkább./mert amit lehet a kertünkben megtermelünk vegyszer nélkül.
Most hallottam a máriatövis olajról azt vetem és iszom naponta 1 mokkáskanállal, de megy a hasam tőle. Szeretném megkérdezni mit ehetek egyáltalán, hisz más sajna 20 kilót szedtem fel mert a fulladás miatt alig tudok mozogni/azelőtt örökmozgó voltam/.
Még szeretnék egy pár évet élni egészségesen és a kertben dolgozgatni.
Milyen ételeket esetleg étrend-kiegészítő szereket ajánl!?
Étrendi tanácsok Syncumart szedő betegeknek
A Syncumart egyes véralvadási zavarokkal küzdő betegek számára írja fel az orvos, a gyógyszer egy a véralvadáshoz szükséges faktor képződésére hat, a K-vitamin felhasználásán keresztül. A Syncumar terápia sajátossága, hogy a jól beállított Syncumar-szint egyedi, mind alul-, mind túlfogyasztása a terápia eredményeinek borulásához vezethet. Mivel a Syncumar a K-vitamin felhasználására hat, a magas K-vitamin tartalmazó alapanyagok, élelmiszerek fogyasztása csökkenti a beállított adagú gyógyszer hatását.
K-vitamin tartalom szerint az élelmiszereket három fő csoportba sorolhatjuk.
Az első csoportba tartoznak azok az élelmiszerek, amelyek csekély mennyiségben tartalmaznak K-vitamint (kevesebb, mint 10 mikrog (0,01mg)/100g). Ezek fogyasztása elvileg nem korlátozott, ugyanakkor az étrend összeállításánál figyelemmel kell lenni a kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveire, illetve a beteg egyéb betegségeire. Ebbe a csoportba tartoznak a húsok, halak, gabona- és sütőipari termékek (pl. kenyér, pékáru, tojás nélkül készült száraztészta), rizs, burgonya, tej, tejtermékek, csemegekukorica, érett paradicsom, alma, banán, őszibarack, sárgabarack, narancs, ananász, szőlő, szilva, sárgadinnye, görögdinnye, meggy, mazsola, grapefruit, málna, citrom..
Látható, hogy bár a fenti termékek K-vitamin szempontjából kedvezőek a beteg étrendjében, ugyanakkor egy részük magas energiatartalmú (pl. rizs, burgonya, száraztészta, gabona- és sütőipari termékek), vagy magas energiatartalmú ételeket lehet készíteni belőlük. Azaz ha a beteg lelki ismeretfurdalás nélkül, korlátlanul fogyasztja ezeket (hiszen erre adott engedélyt az orvos), abban az esetben fennáll az elhízás veszélye.
Az elhízás elkerülése érdekében, a húsfélék közül válasszuk a zsírszegény fajtákat. pl. csirkemell bőr nélkül, pulykamell, sovány sertéscomb, marhahús. A magas zsírtartalmú húsipari készítményeket (kolbász, szalámi, szalonna, zsíros sonkák) ritkán fogyasszuk. A gabona- és sütőipari termékek tekintetében figyeljünk az elfogyasztható mennyiségre, csak azért, mert korlátlanul fogyaszthatóak, ne együnk dupla mennyiséget belőlük. Érjük be egy-egy vékonyabb szelet kenyérrel, a száraztészta adag mennyisége 80–100 g legyen, a pékáruk közül kerüljük a magas cukor- és zsírtartalmúakat (pl. croissant, kakaós csiga, tepertős pogácsa, kis töltött pogácsafélék a metrókijáratnál). A rizs egy felnőttre jutó adagja az étel elkészítése előtt (azaz nyersen) 80–100 g /fő, a burgonyáé 250–300 g/fő. Az ételek elkészítésekor válasszuk a zsírszegény ételkészítési eljárásokat, főzzük, pároljuk, süssük sütőzacskóban a húsokat, halakat, főzzük vagy tepsiben süssük a burgonyát. A tejből és a tejtermékekből is válasszuk az alacsony zsírtartalmúakat, a hozzáadott cukor nélkül készítetteket.
A K-vitamin tartalom szerint a második csoportba tartoznak azok az élelmiszerek, amelyek közepes mennyiségű (10–100 mikrog (0,01-0,1 mg)/100g) K-vitamint tartalmaznak, és amelyeket a beteg a szokásos mennyiségben fogyaszthat. Ide tartoznak például: sárgarépa, zeller, petrezselyem, kapor, uborka, paprika, zöldbab, borsó, spárga, gomba, hagyma, póréhagyma, jégsaláta, vaj, étolaj. Szerintem jó hír, hogy ezeket a zöldségeket, gyümölcsöket viszonylag szabadon fogyaszthatja a beteg, hiszen összetett szénhidrát-, vitamin-, ásványi anyag- és rost tartalmuknak köszönhetően fontos elemei a kiegyensúlyozott táplálkozásnak. Ezek megfelelő mennyiségű fogyasztásával az elhízás is könnyebben elkerülhető. Például ha bő zsiradékban sült burgonya helyett gőzben főtt vagy kevés olajon párolt sárgarépát, zöldbabot, zöldborsót, gombát, kukoricát, esetleg mindezeket vegyesen választunk köretnek, kevesebb energiát juttatunk a szervezetünkbe. A zöldségféléket fogyaszthatjuk hagyományos formában, sűrített főzelékként is. Párolt zöldborsóból, főtt kukoricából joghurttal, zöldfűszerekkel salátát készíthetünk. Nyers reszelt sárgarépából, almából kevés olajjal, ecettel friss köret készülhet, vagy éppen kísérő a reggeli szendvics mellé. Reggelire, vacsorára szendvicsünk mellé fogyasszunk paradicsomot, paprikát, kígyóuborkát, tízóraira, uzsonnára együnk almát, narancsot. Ha van otthon gyümölcscentrifugánk, a nyers sárgarépából, almából, narancsból finom italt készíthetünk.
Ezekre az alapanyagokra jellemző, hogy a „szokásos mennyiségben” fogyaszthatóak. Mit jelent ez a gyakorlatban? Egyes zöldségeket levesbe főzve 100 g zöldséget számoljunk/adag. A zöldségeket köretként fogyasztva, felnőttekre szabott adagjuk 250–300 g/fő, bár inkább fél adagot készítsünk ebből egy hagyományos rizs- vagy burgonyaköret mellé. Almából, narancsból egy-egy nagyobb vagy két-két kisebb darabot nyugodtan elfogyaszthatunk napközben. Vajból a szendvicsünkre 5–10 g-ot kenjünk, ételkészítéshez étolajból 5–10 g-ot (max. 1 ek/fő) használjunk. Bő zsiradékban sült ételeket (rántott hús, zöldségek, sült burgonya) ne fogyasszunk rendszeresen.
Az étrend szempontjából a harmadik csoportba a magas K-vitamin tartalmú (100–600 mikrog (0,1-0,6 mg)/100g) élelmiszerek tartoznak: pl. tojás, máj, fejes saláta, spenót, karfiol, paradicsom, paprika, brokkoli, kelbimbó, káposzta, savanyú káposzta, szójabab. Ezen élelmiszerek fogyasztása nem teljesen tiltott, de naponta kb. 100 g (10 dkg) fogyasztható belőlük, és ez a mennyiség sem egyszerre, hanem több étkezésre elosztva a nap során (a beteg napi étkezési ritmusára általában legyen jellemző a többszöri (négy-hatszori) kisebb étk ezés). Tojást elsősorban zsiradék nélkül elkészítve (keménytojás, lágytojás) vagy ételekbe keverve (fasírozott, piskóta) fogyasszuk, a több tojásból készült rántotta nem javasolt. Szendvicsünkre fektethetünk egy-egy levél salátát, de zöldségigényünket elsősorban a második csoportba tartozó nyersanyagok közül válogatva elégíthetjük ki. Idényben nehéz ellenállni a friss málnának, szamócának – pár szemet kapjunk be magában, de készíthetünk belőlük gyümölcsturmixot, gyümölcsjoghurtot is.
A Syncumart szedő betegek esetében a legkomolyabban korlátozott alapanyag az alkohol, rendszeres fogyasztása tilos.
Mivel a Syncumar hatása és a fogyasztott K-vitamin mennyisége szoros összefüggésben állnak egymással, fontos, hogy a kezelőorvos ismerje a beteg étrendjét. A fentiekből látható azonban, hogy nem szükséges általában minden zöldséget és gyümölcsöt elhagyni az étrendből, hiszen megfelelő nyersanyagválasztással fenntartható a kezelés hatékonysága, ugyanakkor változatos marad a beteg étrendje, nem hiányoznak belőle a színes, ízletes, rostdús zöldségek és gyümölcsök sem.
Források:
Syncumar kezelés – betegtájékoztató: www.gvmd.hu/pdf/syncumar.pdf
http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/list
Étkezési tanácsok Syncumart szedő betegek részére – Új Diéta, 2010/6. 2.o.
Összeállította:
Bodon Judit, dietetikus hallgató
www.baberlevel-tanoda.hu
[SlideDeck id='2219' width='100%' height='354px']
Tisztelt Cím!
Szeretném tudni, hogy a zöldségek a K vitamint milyen állapotukban tartalmazzák: nyersen, vagy főve. Pl.: Paprikát nem fogyasztok nyersen, de lecsót sem ehetek? A tököt és brokkolit sem nyersen esszük…
Köszönettel,
Ildikó
Nem kifejezetten kutatott téma az élelmiszerek K-vitamin vesztesége az ételkészítés során. Én személy szerint azt gondolom, hogy ez a veszteség nem jelentős, különösen, mivel a K-vitamin zsírban oldódó, tehát önmagában a főzés és az ahhoz szükséges víz nem oldja ki a vitamint a nyersanyagból.
Tehát én úgy számolnék, hogy az elkészített, főtt, párolt élelmiszernek is az a K vitamin tartalma, ami a nyers alapanyagnak. Lehet, hogy van minimális csökkenés, de nem számolható érdemben.
A fogyasztható mennyiségek tekintetében pedig a posztban írtak az irányadóak.
Bodon Judit
dietetikus
http://www.baberlevel-tanoda.hu
Most kerültünk abba a helyzetbe, hogy foglalkoznunk kell a K vitamin tartalommal, trombózisos családtag miatt. Nagyon ellentmondó információkat kaptunk orvosoktól is, de az interneten is.
A legutóbbi orvosi tájékoztatás szerint a málna, paprika, paradicsom nagy K vitamin tartalmú, ezért kerülni kell, vagy csak kis mennyiségben fogyasztani. Hogy lehet mindez, hogy ennyire nem egységes az álláspont?
Bódon Judit dietetikus a Babérlevéltanoda válaszol(http://baberlevel.blogspot.hu/)
Mint azt anno a cikkemben is írtam, magyarul gyak. alig található infó az élelmiszerek K vitamin tartalmáról.
Én az USDA alapanyag adatbázisát használom ezért: http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list
Angolul tudók itt egyesével rá tudnak keresni az alapanyagokra.
Itt a paradicsom K-vitamin tartalma: 7,9 microg/100 g, azaz a fogyasztható zöldségek közé sorolandó. Ez természetesen egy átlagos érték, mással számolni nem tudunk.
málna – 7,8 microg – mehet
piros paprika – 4,9 – mondjuk ez ugye amerikai adatbázis, sztem kb. a kaliforniai paprikát érthetjük alatta, a magyar TV paprikát nem tartalmazza, érthető módon.
zöld paprika – 7,4 – ez is gondolom kb. a kaliforniai zöld.
Ennél konkrétabban így távolról nem tudok segíteni, ha igazán jól csinálnánk, akkor a hematológussal konzultálva, a beteget megismerve tudnék ennél érdemibb étrendi tanácsokat adni.
Jó kérdés, hogy hogy lehet, hogy nem egységes az álláspont – hát ez van. 🙂 Az egészségügy, orvostudomány már csak ilyen.
Sajnos Syncumar mellett – pontosabban: K-vitamin híján – fokozott az érelmeszesedés veszélye.
Ha beigazolódik Szendi Gábor gondolatmenete a K 2 vitaminról, akkor sajnos igaz az érelmeszesedés. Ha jól emlékszem a K2 vitaminról szóló könyvében ír erről. Reméljük gyorsan reagál az orvostudomány, erre a nagyon sokakat érintő kérdésre.
2007 óta, műbill. beültetés miatt Syncumar terápián vagyok.
Az átlag INR-m 2,5 és 3 között van, havi ellenőrzés mellett. A múlthéten hirtelen leesett, változatlan étkezés mellett 1,05-re és pár napra rá súlyos tüdőgyulladást diagnosztizáltak nálam.
Kórházi kezelés után itthon vagyok az INR-m beállítva.
Az volna a kérdésem, hogy a tüdőgyulladás okozhat e ilyen nagyarányú csökkenést?
A másik kérdésem, hogy a fogyasztható zöldségek között szerepel az érett paradicsom és ugyan akkor az erősen korlátozottak között is szerepel a paradicsom.
Most akkor ez, hogy is van?
Milyen, vagy melyik paradicsom az amelyiket kerülni kell?
Válaszát köszönettel várom,
Rónai István
Budapest
Kedves István! mint gyógyszerész az első kérdéshez tudok hozzászólni. Az a kérdés, hogy szedett e más gyógyszert a tüdőgyulladás megállapítása és a vérvétel előtt(lázcsillapító, fájdalomcsillapító)? Az új gyógyszerek is tudják befolyásolni az INR eredményt. Kérem olvassa el ezt a cikket a Magyar Nemzeti Szívalapítvány oldaláról: http://www.mnsza.hu/szivbeteg/kezel/veralvadas_inr.php
Paradicsom kérdésre dietetikus fog válaszolni.
Érdeklődnék, hogyan lehet, hogy a paradicsom az első, és a harmadik csoportban is szerepel?
Köszönöm előre is a válaszát
Üdvözlettel, Pétery Éva
Kedves Éva, paradicsom határeset. Kulcs a változó K vitamin tartalomban van.A paradicsom K-vitamin tartalma 7,9 μg 8% (Paradicsom, nyers 100 g-ban), de vannak táblázatok ahol Vitamin K – 9.7 μg és valahol át is lépi a 10-et. Ezért található meg két helyen is. De ez semmiképpen a második csoport felső értéke. Tehát az érett piros paradicsom valahol a kettő között foglal helyet. Különbség van még a főtt és a nyers között is.Egy csészére vonatkoztatva a főtt 7 a nyers 14 μg K vitamin tartalmaz, tehát megfőzve feleződik az érték. Más a helyzet a zöld paradicsommal, ahol egy angol nyelvű táblázat szerint fél csésze zöld paradicsom 50 μg K vitamin tartalmaz. Tehát táblázatonként, mérésenként változik, de azt el lehet mondani, hogy a főtt, a piros és a zöld paradicsom között is van eltérés. Utóbbinál elég nagy. Ez indokolja, hogy mindhárom csoportba is került be paradicsom.
Tisztelt dr. Nádor-Virág Anikó!
Tavaly májusban 38 évesen volt MVT-m! Azóta 5mg Warfarint szedek 2,2-2,7 között van az INR értékem a diétám és elcsábulástól függően.
Augusztusban elkezdtem mozogni, úszás és séta, de szeptember elején előbb a bal utána a jobb bokámon az Achilles- ín megvastagodott! Kentem különböző krémekkel és Felctor tapaszt is használta, de nem segített. Mikor kontrol UH-n voltam megnézettem és meszesedést mutatott ki.
Lehet-e ez gyógyszer mellékhatása?
Korábban nem volt ilyen problémám!
Köszönöm válaszát!
Kedves István, közvetlenül biztos nem. Meszesedés egy komplexebb folyamat és nem hirtelen alakul ki.
A krémeknek nagy hátránya , hogy mélyebb rétegekbe nem jutnak be. Próbáljon gyógytornát és fizikotherápiát igénybe venni. Különböző eszközökkel mélyebb rétegekbe is be lehet juttatni a fájdalomcsillapító anyagokat.
Tisztelt dr. nő
Marfarint és Rytmonormot szedek
A kérdésem, hogy szedhetö velük együtt
Szeduxen nyugtató alkalmanként?
Tisztelettel köszönöm válaszát
Nyugodtan szedje, ha szükséges.
Tisztelt doktornő!
Édesanyám 30 éve szedi a Syncumar tablettát. Mellé Locren tablettát is szed. Mostanában elég sokszor magas a vérnyomása is. Legnagyobb probléma a vizesedés,amit a kezelések(fácslizás)sem tud enyhíteni. Nemrég kezdtem el szedni a spirulina es chlorea étrendkiegészítőt szedni. Nekem nagyon hatásos. A vizesedést teljesen megszúntete. Az a kérdésem,hogy édesanyám szedheti-e. Előre is köszönöm válaszát!
Nyugodtan szedje. Vizesedés és az alga között nem látok így összefüggést, de írja meg, köszönöm!
Évek óta szeretem az erős paprikát ,pár hónapja szedem a synkumart,napi 1 ,2 szemét.sokmindent olvastam a dietarol de az erospaprat nem.ehetek azt vagy nem.izesites ként is érdekel.koszonom
Ízesítsen nyugodtan.